İzleyiciler

20 Ocak 2014 Pazartesi

Karanlık döneme ilişkin ipuçları


balık,fosil,bilim,bacak,kanada,buzul, Bilim insanları, bacak geliştirmekte olan balıkların fosillerini buldu. Böylece 375 milyon yıl önceya ait karanlık döneme ilişkin ipuçları elde edilmiş oldu.

Kanada'daki bir buzulun içinde ortaya çıkan, 375 milyon yaşındaki antik Tiktaalik yaratığına dair fosillerde, bu timsah-balık karışımı yaratığın henüz yeni gelişmeye başlayan arka bacaklarına dair buluntular, denizden karaya çıkışa dair ipuçlarını da ortaya koydu.

2004 yılında Kuzey Kanada'da bir buzulun içinde bulunan fosilin ön tarafının bir balığa benzemesine rağmen arka tarafının kara canlılarına benzemesi şaşkınlığa sebep olmuştu. Bilim insanlarının yaptığı çalışmalar sonucunda, bu fosilin hayatın
denizden karaya geçişini sağlayan canlılardan birine ait olduğu anlaşıldı. Balıkların kol ve bacak geliştirmeye başladıkları dönemden kalan fosilin ön tarafının yüzmek için asıl gücü sağladığını, arkadaki minik bacakların ise suda çok yarar sağlamadığı ancak balığın karaya sıçrayarak avını yakalaması için kullanıldığını düşünüyorlar.

teori,çeşitlilik, evrim, genetik, genetik,fosil,mutasyon, Ekoloji

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder