İzleyiciler

18 Mart 2014 Salı

'Bitler' in mutasyonu!..mutasyon,bit,saç,baş,sağlık,genetik,biyoloji,canlı,DNABitler üzerinde yapılan bilimsel bir çalışma, bu küçük canlıların aradan geçen yıllar içinde mutasyona uğradığını ve onlarla mücadelenin daha da zorlaştığını gözler önüne serdi.


ABD, Güney Kore ve Mısırlı bilim adamlarından oluşan bir heyetin, bilimsel tıp dergisi "The Journal of Medical Entomolgy"de yayımlanan araştırmalarına göre, insanların başında bulunan bitler, halen piyasada satılan bit şampuanı ve merhemlere karşı dayanıklı hale geldi. ABD ve Kanada'nın 32 farklı bölgesinde insanlardan toplanan bitlerin DNA'larını inceleyen heyet, Kanada'dan alınan örneklerin yüzde 97.1'i ve ABD'den alınan örneklerin de yüzde 99.6'sında
mutasyon sonucu dayanıklılık saptadı.

'SÜPER BİT' İLAÇLARA MEYDAN OKUYOR
Bilim heyetinin saptadığı en çarpıcı sonuç ise bitlerde güçlenmeyi sağlayan TI Mutasyonu adını verdikleri değişime, insektisit olarak geniş bir kullanım alanı olan pretrinler ve piretroidlerin neden olması. "Baş biti tedavisinde ciddi şekilde yeni ve alternatif yaklaşımlar gerekli" yorumunda bulunan bilim heyeti, tedaviye dirençli "süper bit" sorununun endişe verici boyutta olduğuna işaret etti.


teori,çeşitlilik, evrim, genetik, genetik,fosil,mutasyon, Ekoloji

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder